W połowie stycznia 2022 roku bank Millennium chwalił się, że zawarł 10 000 ugód z frankowiczami. Ciężko mówić tu o ugodach, a bardziej o przewalutowaniu w dniu podpisaniu aneksu na lekko obniżonym kursie. Przypomina to proces przewalutowania i daleko tym (niby) ugodom do tych które proponuje KNF.
Spis treści
Patrząc na statystyki – bank Millenium mógł już podpisać ponad 6000 ugód. Można dojść do wniosku że sporo frankowiczów zdecydowało się podpisać ugody. Czy rzeczywiście są one aż tak atrakcyjne? Być może dają one jakąś korzyść, ale jest ona nikła w porównaniu z tym co proponują inne banki w ugodach, a kwota korzyści po wygranej sprawie sądowej jest kilka lub kilkunastokrotnie wyższa.
Zależy jak do tego podejdziemy – bo jeśli zostało nam kilka lat do spłaty, może okazać się, że po zmianie oprocentowania na ten złotowy będziemy musieli oddać to, co niby nam umorzono z nawiązką. Banki wiedzą, że na kredycie złotówkowym zarobią znacznie więcej, więc ugoda w Millenium banku może okazać się bardzo lukratywna, ale dla samego banku.
Jaka jest różnica pomiędzy ugoda zaleconą przez KNF a tymi które daje bank Millenium?
Bank Millennium nie robi rekalkulacji rat od początku trwania umowy. Przewalutuje kredyt na PLN po trochę lepszym kursie, ale na dziś a nie w chwili udzielenia. Przez to korzyść z ugody jest dużo niższa od tej która rekomendował KNF na początku 2021 roku. A jak widać – osoby nieświadome nadal te ugody podpisują, gdyż ponad 6000 osób na przełomie roku zdecydowało się ją podpisać. Bank może także obniżyć nieznacznie marże. Ale ten zabieg niewiele da, bo stopy procentowe rosną w zawrotnym tempie i takie ugody zaczynają tracić sens.
Co zyskuje dzięki podpisaniu ugody w Millenium?
Nasze saldo z pewnością spadnie po podpisaniu ugody. Jeśli mamy zamiar spłacić całość po przewalutowaniu to coś zyskamy. Ale patrząc na możliwości jakie daje dziś unieważnienie umowy w sądzie to taka korzyść jest marna.
Czy po podpisaniu ugody z Millenium banku w przypadku gdy zauważę ze ta ugoda nie była korzystna mogę iść do sądu?
Wszystko wskazuje na to że tak, gdyż nie jest to ugoda sądowa. Po podwyżkach stóp procentowych frankowicze mogą poczuć się ponownie oszukani i mogą chcieć iść do sądu po unieważnienie umowy frankowej. Rata z pewnością przekroczy tą która płacimy do tej pory. A co to za ugoda która pogarsza nasza sytuację a nie polepsza?
Dlaczego Millennium bank ma gorsze ugody niż inne baki?
Bank Millenium postanów wykorzystać szum informacyjny związany z ugodami tylko po to aby zaproponować ugody na własnych zasadach. Ugody te są przemyślane w taki sposób aby bank mógł sobie zarobić na nich. Czyli zamiast klient zyskiwać – traci, bo stopy w LIBOR są znacznie niższe niż dla WIBOR. Różnica jest tak duża, że szybko korzyść zostanie zniwelowana przez wyższe stopy procentowe dla złotówki.
Warto tez zaznaczyć, że bank millenium jest w dość słabej kondycji finansowej i ma jeden z większych portfeli kredytów toksycznych. Podpisanie ugód zgodnych z zaleceniami KNF byłoby dla niego za drogie i spowodowałoby znaczącej pogorszenie się sytuacji banku, co mogłoby powodować wejście w proces restrukturyzacji a przy innych niekorzystnych zdarzeniach mogłoby spowodować ze bank stałby się niewypłacalny.
Na czym korzysta Millennium bank ?
Korzysta na niewiedzy klientów. Niewielu ma świadomość, że podpisanie ugody zgodnie z tym co bank ten proponuję daje natychmiast nawet 15 razy mniejszą korzyść niż chociażby unieważnienie umowy. Należy pamiętać o tym, że od razu po podpisaniu przechodzimy ze stawki LIBOR na WIBOR, która jest o kilka punktów wyższa. Bank stosując taka metodę (jeśli zostało nam jeszcze kilka lat do spłaty) odbierze sobie z nawiązką wartość salda. Dziś w wielkości przypadków raty mogą okazać się rosnące po podpisaniu takiej ugody.
A co z tymi co zauważą że zostali ponownie oszukani. Mogą pozwać bank Millenium?
Rata kredytów osób które podpisały ugody kilka miesięcy temu rośnie. Klienci już zaczynają się skarżyć. Należy pamiętać, że wielu frankowiczów to osoby gorzej zarabiające. Często jedynym wyborem było skorzystanie z oferty kredytu w CHF. W związku z tym może dochodzić do takiej sytuacji, że osoba która podpisała taka ugodę może zmienić zdanie i złożyć pozew bo zauważy że jej sytuacja majątkowa nie uległa poprawie.
Pamiętaj o jednym – Twoja sprawa jest wyjątkowa i zasługuje na solidną analizę przez ekspertów – prawników z doświadczeniem, którzy pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.
Zadzwoń i umów się na bezpłatną analizę Twojej sprawy. Tel. 22 299 39 00