Idea Bank – notowania tego podmiotu w obszarze public relations nie są najlepsze. Po jego przejęciu przez Bank Pekao S.A. wielu jego klientów spotkała niepewność o swoje roszczenia wobec niego. Przejęcie banku Leszka Czarneckiego miało miejsce na przełomie grudnia oraz stycznia 2020 na 2021 rok i odbiło się dużym echem w mediach.

Kto od tej pory będzie płacił za zobowiązania Idea Banku? Czy przedsiębiorcy mogą się czuć bezpiecznie? Komu zgłosić roszczenie z tytułu zobowiązań tego podmiotu?

 

Przejęcie banku, które nastąpiło  za zgodą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego  miało miejsce dokładnie 3 stycznia 2021 roku. Bank Pekao S.A. dokonał tego z uwagi na kiepską kondycję finansową Idea Banku, która w opinii BFG nie rokowała na poprawę. Celem było zabezpieczenie interesów klientów oraz prewencyjne działanie na rzecz stabilności sektora bankowego w Polsce. Oficjalne stanowiska BFG i Pekao S.A. podkreślają, że nie było żadnych nacisków, ani przesłanek politycznych.

Niestety cała procedura ma swoje ciemne strony, ponieważ Pekao S.A. przejęło Ideę Bank
z tzw. wyłączeniami. To znaczy część zobowiązań Idea Banku wobec wierzycieli,  w tym ich klientów zostanie bez większych szans na spłatę. Jednak czy wszystkie? Na to pytanie postaramy się Państwu odpowiedzieć.

idea bank kaucja

 

Bank Pekao S.A. jest odpowiedzialne za kaucje Idea Banku?

 

Idea Bank miał w swojej ofercie wiele produktów o , nazwijmy to łagodnie, wysokim stopniu ryzyka. Ponadto, niektóre z tych produktów bank oferował masowo i w nieprawidłowy sposób, tak jak obligacje Get Back. Wadliwość tej oferty polegała przede wszystkim na nie informowaniu klientów – nabywców, że obligacje wbrew powszechnej opinii, są instrumentem finansowym bardzo wysokiego ryzyka. Proceder te nazywa się misselingiem.

Oprócz obligacji w swojej ofercie Idea Bank posiadała także usługę factoringu – Idea Money Factoring dla przedsiębiorców, jednakże i ona nie cieszyła się dobrą reputacją wśród klientów. Powodem negatywnej opinii był brak skuteczności tej usługi i opłaty naliczane bez uzasadnienia.

Kolejny produkt-bubel Idea Banku, którego sukcesor będzie musiał ponosić konsekwencje, to kredyt-obrotowy-operacyjny-ratalny. Ten produkt finansowy oferowany przedsiębiorcom pomimo swojej trudnej nazwy był tak naprawdę kredytem gotówkowym oferowanym nie konsumentom, a przedsiębiorcom właśnie. Niestety i w tym przypadku Idea Bank zachowywał się wobec klientów mało rzetelnie, o czym świadczy najnowszy wyrok Sądu Rejonowego w Kielcach, który to nakazuje (już teraz PEKO S.A. – jako następcy prawnemu)  wypłatę tzw. kaucji.

Kaucja w idea Banku

Czym była owa kaucja? W przypadku wspomnianego kredytu obrotwo-operacyjnego była ona formą zabezpieczenia. To znaczy: część udzielonego kredytu wracała od razu do banku na podstawie oddzielnej umowy o zabezpieczeniu. W razie problemów z obsługą kredytu przez kredytobiorcę bank miał prawo na podstawie umowy potrącić z kaucji należność. Ale to nie wszystko. Kaucja przepadała w całości, jeżeli kredytobiorca – uwaga! spłacił kredyt wcześniej niż po 42 miesiącach lub spóźnił się z regulowaniem rat. Największą kontrowersję wzbudza jednak fakt, co potwierdził Sąd Rejonowy w Kielcach – że kaucja wynosiła nawet do 30% całego kredytu, a to w ocenie Sądu jest niewspółmierne.

 

Czy można dochodzić się wypłaty kaucji od Idea Banku?

 

Jak już była mowa, to nie Idea Bank, a Pekao S.A. będzie teraz regulowało jego  zobowiązania. Najnowsze kieleckie orzeczenie w sprawie kaucji wskazuje, że pokrzywdzeni kredytobiorcy mają szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Kancelaria prawna dokona analizy konkretnego przypadku i odpowie, czy jest doza prawdopodobieństwa na wygraną, czy też nie.

 

Jakich długów Idea Banku nie przejął Bank Pekao S.A.?

 

Lista długów nie przejętych przez Pekao S.A. obejmuje m.in.:

– praw majątkowych i zobowiązań, a także roszczenia wynikających z tych praw i zobowiązań, dotyczące obrotu, pośrednictwa, oferowania, zarządzania, doradztwa, działalności reklamowej i marketingowej w zakresie instrumentów finansowych emitowanych przez:

  • GetBack S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. rtm. Witolda Pileckiego 63, 02-781 Warszawa, oraz
  • podmioty powiązane GetBack w rozumieniu Międzynarodowego Standardu Rachunkowości (MSR) 24.

– praw majątkowych i zobowiązań, a także roszczeń wynikających z tych praw i zobowiązań, dotyczące obrotu, pośrednictwa, oferowania, zarządzania, doradztwa, działalności reklamowej i marketingowej w zakresie certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne, w tym certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez:

  • Lartiq  (dawniej  Trigon)  Profit  XXII  Niestandaryzowany  Sekurytyzacyjny  Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,

oraz

  • Universe Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Universe 2 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty oraz pozostałe fundusze inwestycyjne reprezentowane przez Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Pankiewicza 3, 00-696 Warszawa.

– praw majątkowych, zobowiązań oraz roszczeń wynikające z tych praw i zobowiązań związane z:

  • świadczeniem usług finansowych związanych z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (poza portfelowymi umowami ubezpieczeń i grupowymi umowami ubezpieczeń)
  • obejmowaniem ochroną ubezpieczeniową, wykonywaniem czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego.
  • praw i zobowiązań związanych z pośrednictwem w udzielaniu pożyczek

Podsumowując – niektórzy byli klienci Idea Bank są w nienajgorszej sytuacji, ponieważ zaświeciła im lampka nadziei na odzyskanie swoich środków z tytułu kaucji przy kredytach obrotowo-operacyjno-ratalnych i za usługi factoringowe Idea Money Factoring.

 

Bezpłatna i niezobowiązująca analiza Twojej sprawy!
Napisz!