Jak szybko można wykreślić hipotekę w przypadku wygranej sprawy frankowej z bankiem?
Spis treści
Co ma zrobić frankowicz, jeżeli bank odmawia na to zgody? Czym jest list mazalny i czy zawsze jest potrzebny do wykreślenia hipoteki? Co się dzieje po wygranej z bankiem?
Jesteś frankowiczem? Złożyłeś już pozew przeciwko bankowi? Chcesz wiedzieć, jak potoczy się cała sprawa w przypadku Twojej wygranej? Przeczytaj uważnie.
„Hipoteka we frankach” a wygrana sprawa
Hipoteka jest to ograniczone prawo rzeczowe wierzyciela w stosunku do dłużnika, natomiast ustanowiona jest na nieruchomości i ujawniona w dziale IV ksiąg wieczystych. Prawo to pozwala wierzycielowi – czyli bankowi, dochodzić swoich praw w sytuacji, kiedy dłużnik (na przykład kredytobiorca) nie spłaca swoich zobowiązań.
Jak szybko pozbyć się obciążonej hipoteki po wygranej sprawie z bankiem? Ten problem wcale nie jest taki prosty i może niebawem dotyczyć wielu frankowiczów.
Hipoteka, to forma zabezpieczenia kredytu, jakiego udziela bank na zakup nieruchomości. W przeciwieństwie do zastawu, który może być ustanowiony jedynie na ruchomościach, hipoteka jest bardzo popularną i stosunkowo bezpieczną dla kredytodawcy formą zabezpieczenia wierzytelności. Jeżeli kredytobiorca nie spłaca zobowiązania, to bank zajmuje hipotekę, co stanowi zdecydowanie prostsza formę egzekwowania należności.
No dobrze – tak wygląda sytuacja, kiedy istnieje kredyt i należy go zabezpieczyć, a co się dzieje, jeżeli umowa kredytu zostanie uznana za nieważną? Co wówczas się stanie?
Hipoteka a kredyt
Instytucja hipoteki jest akcesoryjną, dodatkową w stosunku do powstałego zobowiązania. Nigdy nie może istnieć samodzielnie, bez podstawy. Stanowi ona zabezpieczenie powstałego stosunku prawnego pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Jeżeli jednak kredytobiorca – frankowicz wniesie powództwo przeciwko bankowi i uda mu się wygrać sprawę w stu procentach – to znaczy umowa kredytu frankowego (indeksowanego lub denominowanego) zostanie unieważniona, to wówczas odpada podstawa prawna dla hipoteki. Jej akcesoryjność staje się bezprzedmiotową.
Co wówczas należy zrobić?
Jak frankowicz może pozbyć się obciążonej hipoteki?
Wygrałeś sprawę w sądzie przeciwko bankowi? Znasz już wyrok, który jest dla Ciebie niezwykle pozytywny? I myślisz, że to już koniec frankowego koszmaru? No cóż… z pewnością jesteś za połową drogi i najgorsze już za Tobą. Jednak musisz wiedzieć kilka rzeczy, aby sprawnie pozbyć się obciążenia na hipotece. Po pierwsze – wyrok musi być prawomocny. Zwykle od wyroków w I instancji, banki, jeżeli przegrają – składają apelację. Obecnie większość spraw frankowiczów jest dopiero po wyroku w I instancji, natomiast sądy II instancji – zazwyczaj sądy apelacyjne dopiero rozpatrują zasadność apelacji. Po drugie – pamiętaj, że fakt unieważnienia umowy kredytu powinien być odnotowany bezpośrednio w wyroku – sentencji, a nie w jego uzasadnieniu. To kluczowe dla całej sprawy.
Teraz musisz wykreślić bank z hipoteki Twojej nieruchomości. Jak to zrobić? Jeżeli posiadasz prawomocny wyrok, w którym zawarte jest orzeczenie o unieważnieniu umowy kredytu, to powinieneś bezzwłocznie wystąpić do banku od wydanie kwitu (czyli listu mazalnego). List mazalny, to forma dokumentu bankowego, w którym ten stwierdza, że wyraża zgodę na wykreślenie z hipoteki.
Posiadając taki kwit mazalny, można śmiało składać wniosek do sądu wieczystoksięgowego (wydział sądu rejonowego) o wykreślenie hipoteki. Cała operacja i tak chwilę potrwa, ale to najszybsza droga.
Problem pojawia się wówczas, kiedy bank nie chce wydać wspomnianego listu mazalnego.
Bank nie wyraża zgody na wykreślenie hipoteki?
Jeżeli bank nie wyrazi zgody na wykreślenie hipoteki, to wówczas pojawia się problem. Nie tyle poważny, ile czasochłonny.
Przede wszystkim, jeżeli pozytywny dla Ciebie wyrok jest już prawomocny, to nie możesz zwlekać. Jeśli bank odmawia wydania listu mazalnego, na przykład dlatego, że planuje wnieść o kasację, to wówczas i tak nie zwlekaj. Złóż właściwy wniosek do sądu – pamiętaj, że prawomocny wyrok jednego sądu jest wiążący dla drugiego sądu. Warto oprzeć wniosek o przesłankę domniemania zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone -jako przesłanka rozstrzygnięcia — w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 tej ustawy) – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2021 roku (sygn. III CZP 28/21 w sprawie wzruszenia domniemania zgodności wpisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym).
Inna droga jest dużo trudniejsza i dłuższa, nie wymaga ona bowiem składania wniosku, lecz wytoczenia powództwa o ustalenie zgodności treści księgi wieczystej nieruchomości ze stanem faktycznym. To postępowanie może jednak potrwać wiele lat.
Czy banki często odmawiają zgody na wykreślenie hipoteki „frankowej”?
Ciężko jeszcze mówić o statystykach – spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem jest bardzo niewiele. Jednak trzeba przyznać, że banki co do zasady wydają listy mazalne. Jednak wraz z napływem coraz większej liczby negatywnych wyroków mogą one coraz częściej stawiać bierny opór i zasłaniać się zamiarem wniesienia kasacji.
Wydaje się jednak to bezcelowe, bowiem hipoteka bez swojego źródła, czyli zobowiązania (umowy kredytu) jest bezprawna.