Warunki ugody w banku PKO BP
Spis treści
są takie same jakie KNF zaproponowała na początku 2020 roku. Propozycja ugody była już zatwierdzona po kilku miesiącach od startu pracy komisji.
Ugody w banku PKO BP działają na zasadzie:
- Wraca się do daty uruchomienia kredytu. Kwotę zaciągniętego kredytu traktuje tak, jakby kredyt był od samego początku złotówkowy. Do wyliczenia rat stosuje marżę zgodną z tą, która która obowiązywała dla stawki WIBOR w czasie podpisywania umowy.
- Po przeliczeniu tych parametrów zostaje zaktualizowane saldo. Czyli bank wylicza jaką kwotę w ratach wpłacił w sumie frankowicz.
- Saldo na dziś = rekalkulacja salda wyliczonego przy zastosowaniu stawki WIBOR od chwili udzielenia do dziś – (suma wpłaconych rat przy kredycie w CHF – suma wpłaconych rat przy kredycie w PLN)
Ile będę czekał na zawarcie ugody z bankiem PKO BP?
Ugody dla frankowiczów w PKO BP wystartowały już kilka miesięcy temu. Aktualnie wydłuża się kolejka oczekiwania na zatwierdzenie ugody. Nie wykluczone, że za kilka miesięcy będzie trzeba czekać na ugodę tyle samo co na wyrok w sądzie powszechnym. Pamiętajmy że do programu ugód przystępują kolejne banki, a wszystkie te ugody trzeba zatwierdzić.
Jak dużo skorzystam na ugodzie?
Korzyść finansowa jest. Niektórzy ludzie mówią że to oszustwo, ale tak nie jest. Oczywiście kwoty korzyści są diametralnie różne. Samo słowo ugoda oznacza, że obie strony robią jakieś ustępstwa względem siebie.
Kredytobiorca frankowy po podpisaniu ugody znajduje się dokładnie w takiej samej sytuacji jak osoba która podpisała kredyt frankowy. Ale jednak trzeba zdać sobie sprawę, że te rekalkulacja nie niesie aż tak wielkich korzyści z uwagi na to, że kredyt w PLN był średnio w ciągu ostatnich 15 lat oprocentowany o 3,5 pkt procentowego więcej niż kredyt w CHF. Często frankowicze nie zdają sobie sprawy, że wysokie raty przy kredycie opartym na LIBOR są z powodu zmiennego kursu walutowego. W przypadku kredytu opartego na WIBOR – ryzyko zmiennej stopy procentowej jest znacznie większe niż przy kredytach w CHFach.
Jak wyliczyć korzyści z ugody w PKO BP?
Trudno wyliczyć taką korzyść “na piechotę”, warto jednak skorzystać z kalkulatora. Jeśli nie nadpłacałeś kredytu – możesz taką korzyść wyliczyć u nas na stronie https://lextio.pl/kalkulator-chf
Co korzystniejsze ugoda czy wystąpienie do banku z roszczeniem o unieważnienie?
Umowy aktualnie unieważniane są w 90%. Taka jest dziś linia orzecznicza. Unieważnienie jest najkorzystniejszym rozwianiem. Sprawdź w symulatorze, jakie korzyści niesie dla Ciebie unieważnienie, odfrankowienie oraz ugoda https://lextio.pl/kalkulator-chf
Czy przy ugodzie frankowej zapłacę podatek?
Nie! Aktualnie trwają pracę na ten temat i wszystko zmierza ku temu ze taki podatek nie będzie naliczony.
Jakie są opinie na temat ugody PKO BP?
Opinie na temat ugód są mieszane. Najprawdopodobniej chodzi o niską świadomość osób które takie ugody podpisują. Większość osób stawia równanie pomiędzy wygraniem sprawy w sądzie, a tym z jaką korzyścią wiążę się ugoda podpisana w formie mediacji. Opinie czasami bywają pozytywne, ale przeważnie w takim przypadku gdy osoba jest nieświadoma jakiej korzyści się zrzekła przy podpisaniu ugody. A chodzi o niemałe pieniądze bo prawie zawsze po podpisaniu ugody zostaje jakaś kwota do spłaty, a po sądowym unieważnieniu umowy to najczęściej bank musi zwrócić pieniądze. Bierze się to stąd, że w przypadku nieważnienia umowy (90% wyroków aktualnie) nasza korzyść jest od 2 do 6 razy większa. Do tego dochodzi zwiększenie się WIOBORu, na który przeszliśmy po podpisaniu ugody (który będzie rósł i przełoży się na wysokość raty).
Są oczywiście też osoby których nie stać na wejście w proces, ale te osoby tym bardziej powinny wejść na drogę sądową, ponieważ często mogą liczyć na zabezpieczenie powództwa (koniec z płaceniem rat) które daje praktycznie od razu ulgę. Sądy coraz częściej godzą się na taki wniosek. Dzieje się tak w szczególności gdy wpłaciliśmy w sumie już więcej do banku niż pożyczyliśmy.
Zabezpieczenie powództwa daje nam ulgę do czasu zakończenia procesu – do tego czasu nie musimy płacić rat kredytu. W przypadku ugody – coraz częściej będzie dochodziło do sytuacji, że rata kredytu po podpisaniu ugody będzie wyższa niż przed podpisaniem ugody (w związku z galopującymi stopami procentowymi.) A perspektywa wzrostu stóp dla polski jest dużo gorsza niż w przypadku Szwajcarii. Oczywiście jesli saldo kredytu zostało nam niewielkie albo zamierzamy resztę spłacić po podpisaniu ugody nie odczujemy tych podwyżek – jednak złożenie pozwu to ogromna szansa wygranej i możemy liczyć że bank zapłaci nam dużo pieniędzy.
Kiedy ugody z PKO BP może być opłacalna?
To jest uzależnione od priorytetów. Ona przynosi korzyści, ale te są zawsze są mniejsze niż przy wygranej w sądzie. Dlaczego? Bo ugoda polega na rekalkulacji raty zgodnie ze stawką WIBOR a nawet w przypadku odfrankowienia stosuje się stawkę LIBOR, która średniorocznie było o ok. 3,5 pkt procentowego niższa niż stawka WIBOR. Przy wyroku sądowym przeważnie zasądzane są wysokie odsetki.
Na samym wstępnie należy zauważyć że podpisanie ugody jest zawsze mniej opłacalne niż w przypadku poznawania banku. Średnio korzyść po podpisaniu ugody jest trzy razy mniejsza jeśli chodzi o podpisanie ugody niż unieważnianie umowy (dziś blisko 90% pozytywnie rozpatrzonych przez sąd spraw jest unieważnianych).
Należy zauważyć, że wszystko co zyskamy będziemy musieli oddać – bo przypomnijmy że po podpisaniu ugody znika ryzyko walutowe ale rośnie ryzyko stopy procentowej. Na przełomie roku inflacja w Szwajcarii wynosiła 1,5% a w przypadku polski 8,6% – a stopy procentowe powinny być na poziomie zbliżonym do stóp procentowych – tak przynajmniej wyglądało to w ostatnich 20 latach! Jak stopy będą rosły w takim tempie – może okazać się, że będzie trzeba oddać z nawiązką to co niby „ugraliśmy” przy podpisywaniu ugody.
Pamiętaj o jednym – Twoja sprawa jest wyjątkowa i zasługuje na solidną analizę przez ekspertów – prawników z doświadczeniem, którzy pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.
Zadzwoń i umów się na bezpłatną analizę Twojej sprawy. Tel. 22 299 39 00