Kancelaria frankowa – jak ją wybrać? Czym należy się kierować zlecając sprawę frankową? Czy lepsza jest duża kancelaria, czy może lepiej wybrać mniejszą? Pewniejsza będzie kancelaria z Warszawy, czy z mniejszego miasta?

Ranking kancelarii frankowych – czy warto z niego skorzystać? I najważniejsze pytanie – kiedy w sprawie frankowej idziemy do prawnika?

 

 

Frankowicze zalali pozwami polskie sądy. Zwłaszcza po wyroku TSUE ws. Dziubak liczba spraw urosła diametralnie. Najnowsze doniesienia mówią o 17,6 tys. spraw jakie wpłynęły tylko w 2020 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie. Z całą pewnością banki mogą się bać, bo tendencja jest wyraźna, a frankowicze coraz częściej wygrywają procesy.

Jednakże nadal nie każda sprawa kończy się sukcesem. W ogóle, samo słowo sukces
w sprawach frankowych ma bardzo wiele znaczeń i jest mocno zindywidualizowane dla każdego klienta.

 

Pierwszy krok w sprawie unieważnienia umowy frankowej: decyzja

 

Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy i zarazem najważniejszy. Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną przez bank, ponieważ Tobie również wciśnięto umowę frankową, to teraz jest odpowiedni moment, aby zacząć starać się o zwrot wpłaconych kwot.

Pamiętaj – termin przedawnienia dla każdej raty biegnie osobno. Jeżeli spłacasz lub spłaciłeś  kredyt nie później niż 10 lat temu, to masz szansę odzyskać swoje pieniądze.

Trzeba zrobić dwie rzeczy – podjąć decyzję i wybrać odpowiednie wsparcie.

 

Krok drugi – zebranie zespołu

 

Podjąłeś już decyzję – brawo. A teraz czas na wybór wsparcia.

Wsparcie, tak jest, ponieważ walka z bankiem nie jest wcale łatwa, jeżeli nie masz odpowiedniego zespołu, to znaczy ludzi, którzy wesprą Twoje wysiłki.

Przede wszystkim Twoją umowę z bankiem i całą pozostałą dokumentację należy bardzo wnikliwie przeanalizować. Dokonać oceny, czy i które postanowienia umowne są niedozwolone.

Drugim krokiem jest sformułowanie roszczeń. Należy dokładnie okrreślić, czego oczekujesz od sądu: czy unieważnienia umowy, uznania klauzul za bezskuteczne, czy tylko przewalutowania kredytu.

Następnie należy wyliczyć wartość przedmiotu sporu (WPS), jest to bardzo ważny krok i wcale nie taki prosty. Wiele zależy od tego, czy Twój kredyt był denominowany, czy też indeksowany do franka szwajcarskiego.

Od wyliczenia wartości przedmiotu sporu będzie zależała wysokość opłat sądowych.

Następnie należy napisać pozew.

 

Powyższy plan zawiera tylko w telegraficznym skrócie wszystkie konieczne czynności. Oczywiście należy też oprócz ogólnej wiedzy prawniczej posiadać rozeznanie w literaturze fachowej i najnowszym orzecznictwie polskim i europejskim. Samodzielnie trudno się w tym wszystkim zorientować. Dlatego mowa była o zaangażowaniu zespołu, czyli grupy specjalistów, która będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem całego procesu i będzie Cię informowała o każdej kwestii w sposób klarowny i rzetelny.

 

Czy lepsza jest mała kancelaria, czy ogólnopolski moloch?

 

Zdecydowanie, jak w wielu aspektach życia, tak i tutaj najlepszym doradcą jest umiar. Wielki moloch z pewnością poradzi sobie w Twojej sprawie, ale nie będziesz miał wystarczającego kontaktu z prawnikami i wpływu na przebieg Twojej sprawy. Wiele osób żali się, że ogromne kancelarie nie panują za bardzo nad przebiegiem spraw frankowych.

Mała kancelaria jednoosobowa, to natomiast ryzyko, że trafisz na pełnomocnika, który na Twojej sprawie będzie się dopiero uczył. W razie jakichkolwiek komplikacji nie będzie posiadał wystarczająco dobrego zespołu, by zapanować nad kryzysem.

Średnia kancelaria wydaje się być przy tym idealna. Uzyskasz wsparcie, nie będziesz anonimowy, a jednocześnie kilku specjalistów na raz przyjrzy się Twojej umowie i dokona jej analizy.

 

Czy kancelaria z Warszawy, czy miejsca zamieszkania?

Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. W dzisiejszych czasach, nawet, jeżeli Twoja sprawa będzie się odbywała w Warszawie, to nie ma większego wpływu na koszta. Paradoksalnie doświadczony prawnik z kancelarii spoza stolicy będzie przypuszczalnie zawsze tańszy od początkującego jurysty z Warszawy, czy Krakowa.

 

Ranking kancelarii frankowych

 

W wyborze kancelarii frankowej kieruj się trzema rzeczami: opinią klientów, opinią klientów, opinią klientów.

Możesz ją zweryfikować – albo wśród znajomych, albo za pomocą google czy na profilach social media.

Czy rankingi są wiarygodne – niestety różnie z tym bywa. Często nie uwzględniają one małych i średnich kancelarii, a algorytmy są tworzone wybiórczo.

Podsumowując, jak tylko podejmiesz decyzję o rozpoczęciu walki o swoje pieniądze z bankiem – zgłoś się do prawnika z dobrej, renomowanej kancelarii frankowej. Uzyskasz pomoc i wsparcie.

Więcej o tym, jak wygląda proces frankowy i jak działają kancelarie prawne w tych sprawach dowiesz się na naszym webinarze.

 

Bezpłatna i niezobowiązująca analiza Twojej sprawy!
Napisz!